skype

Çalışma Hayatında İngilizce

80’li yılların sonuna doğru hayatımıza giren internet mesafeleri kısalttı, fiziki sınırları ortadan kaldırdı ve dünyayı tabiri caizse dünyayı evimizdeki kişisel bilgisayarlara sığdırmayı başardı. Bu durum ortak bir dil kullanma zorunluluğunu da beraberinde getirdi. Ticaret artık ülke içinde değil uluslararası pazarlarda yapılır oldu. Şirketler ürünlerini dış dünya pazarlarında satışa sunmak veya dışardan mal almak için bu ortak dili kullanmaya mecbur kaldılar. Sürekli gelişmeye açık olması ve kolay öğrenilebilme doğası sayesinde İngilizce küresel anlamda ortak dil olarak kullanılır hale geldi.

Ortak dil anlayışı günümüzde İngilizcede kendini buldu ancak geçmişte örneğin Ortaçağ Avrupa’sında ortak dil Latince, İslam coğrafyasında Arapça, Asya ve Uzakdoğu’da ise Çinceydi. Orhun kitabelerinin bir yüzünün Çince olması da bunu göstermektedir.

Her dönemin gördüğümüz gibi bir lingua franca’sı vardır. 20. yüzyılın başlarından ortalarına kadar bu dil Fransızcaydı ve hala diplomasi dili olarak kullanılmaktadır. Günümüz lingua franca’sı yani ortak dili İngilizcedir.

Çalışma hayatında özellikle özel sektörde İngilizce bilen adaylar tercih edilmektedir. İngilizce bilen biriyle bilmeyenin birinin maaşlarında ve pozisyonlarında ciddi farklar vardır çünkü yabancı dil bilmesi o kişiyi daha kalifiye bir çalışan haline getirmektedir. Bu da onun maaşını ve çalışma ortamındaki pozisyonunu yükseltmektedir. İş ilanlarına baktığımızda çoğunluğunun İngilizce bilen eleman ilanlarının oluşturduğunu görmekteyiz. Bunu doğrulamak için arama motoruna “İngilizce bilen” yazmak yeterlidir. İşten çıkarmalarda da yabancı dil bilenler ile bilmeyenler arasında tercih söz konusudur.

Kamu sektöründe yabancı dil bilmek, B grubu kadrolarda değilse de A grubu yani kariyer yapıp yükselmeye müsait olunan kadrolarda inkâr edilemez bir gerçektir. Devlet yabancı dil tazminatı adı altında yabancı dil sınavlarından yüksek puan almış olan personeline ek ücretler ödemektedir. Devletin ödediği ücretin miktarı tartışılır ancak böyle bir gerçek de hali hazırda mevcuttur.

Sonuç olarak bir yabancı dil bilmek özellikle İngilizce bilmek çalışma hayatını ciddi biçimde etkileyen bir faktördür.

İletişim

İngilizce derslerimizle ilgili sorularınızı iletmek veya detaylı bilgi almak için bizimle temasa geçin.

GönderTemizle