Businessman sitting on the grass is working on laptop

KPSS ÖABT

Öğretmen adayları atanabilmek için 2013 yılından itibaren Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) dışında aralarında Türkçe ve sınıf öğretmenlikleri branşlarının da yer aldığı  Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) adını taşıyan bir başka sınava daha girmek zorundalar. Bu branş sayısı 16 iken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2016 ÖABT’ne yeni sınav yapılacak branş olarak okul öncesi öğretmenliğini de ekledi.

Öğretmen olarak atanmak istiyorsanız önce KPSS’ye girmeniz gerek. Bu sınavda 60 soruluk Genel Yetenek ile yine 60 soruluk Genel Kültür testlerini yanıtlayacaksınız. Bu iki test öğretmen olmak isteyen tüm adayların girmek zorunda olduğu testler. Ardından da 80 soruluk Eğitim Bilimleri testine gireceksiniz.

İşte ÖABT ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

17 ayrı branştan birine atanacaksanız Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) adını taşıyan bu sınava girmek zorundasınız.

Bu sınavların sonuçları bir yıl geçerli.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrenciyken girilen bu sınavların sonuçlarını kabul etmiyor. Bu yüzden sınavlara girmek için mezun olmanız gerekiyor.

Öğretmenlerin bu sınavlar sonucunda atanabilmeleri için girdikleri sınavlara göre iki tane puanı oluşuyor. Bunlar P10 ve P121 puanları.

17 branştaki öğretmenlik için hesaplanan puan türünü ifade ediyor. Bu puan genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ile ÖABT testleri sonucunda oluşuyor. 17 branştan pornobirinde öğretmenlik yapmak isteyen adaylar 3 oturumda yapılan bu sınavlara girmek zorunda.

17 branş dışındaki alanlarda atama başvuruları için kullanılan puan türünü ifade ediyor. Bu puan türünün oluşması için adayların Genel Kültür ve Genel Yetenek ile Eğitim Bilimleri testlerine girmeleri gerekiyor.

1- Türkçe Öğretmenliği
2- İlköğretim Matematik Öğretmenliği
3- Fen Bilimleri Öğretmenliği
4- Fen ve Teknoloji Öğretmenliği
5- Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
6- Türk Dili ve Edebiyatı
7- Tarih
8- Coğrafya
9- Matematik (Lise)
10- Fizik
11- Kimya
12- Biyoloji
13- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
14- Yabancı Dil (Almanca ve İngilizce)
15- Rehber Öğretmen
16- Sınıf Öğretmenliği
17- Okul Öncesi Öğretmenliği

ÖABT öğretmen olmak isteyenler için hesaplanan KPSS121 puanının oluşmasında 0.50 oranında etkili. Eğitim Bilimleri Testi’nin ağırlığı 0.20, Genel Yetenek Testi ile Genel Kültür Testi’nin ağırlıkları ise 0.15 tir. Ancak 17 branş dışında müzik, beden eğitim öğretmenlikleri gibi atamalarda kullanılacak olan KPSS10 puanının hesaplanmasında Eğitim Bilimleri Testi’nin ağırlığı 0.40, Genel Yetenek Testi’nin ağırlığı 0.30, Genel Kültür Testi’nin ağırlığı da 0.30 olacak.

İletişim

ÖABT derslerimizle ilgili sorularınızı iletmek veya detaylı bilgi almak için bizimle temasa geçin.

GönderTemizle